Доминација на велешани на ендуро трката на езеро, во отсуство на скопјани

Петар Печков

На патеката на езеро Младост се возеше првата трка од ендуро државниот шампионат. Со само 23 учесника и без скопските возачи, доминираа велешани во сите категории.  Во Е1 победи Драган Ванов, во Е2 Самет Имеров, во Е3 класата прв беше Кенан Синанов, сите  од МК „Мото Велес“. Во  офроуд за аматерски ендуро возачи без лиценци, прв беше Елвир Мемедов исто така од МК „Мото Велес“. Организатор на нa трките беше Мото клубот „Мото Велес“ со покровителство на Општина Велес. Втората трка од државниот шампионат во ендуро за 2019  е закажана на патеката во Стенковец.

Викендов се играа и натпревари во најквалитетни друштва во женски фудбал и ракомет. Фудбалерките на ЖФК Борец загубија дома од второпласираниот СЦ Истатов од Дојран со 0:11. Во следното претпоследно коло,в среда  велешанки гостуваат во Македонска каменица, на екипата на Саса, која е шеста со 40 бода а ЖФК Борец е претпоследен со седум.

Ракометарите на Борец, јуниорска екипа  во сениорска конкуренција,загубија во претпоследното коло дома  од РК  Струга, која е лидер во разигрувањето за опстанок,  со 52 бода, со18:39 ( 9:21). И по 19 кола се без бод. Во следното, последно коло, играат во Радовиш со истоимената екипа која е четврта со 24 бода.

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати