До крајот на годинава три премиери на велешки театар

Петар Печков

По саботната премиера на претставата,,Одам на лов,, од Жорж Фејдо а во режија на Дејан Дамјановски, во велешкиот театар ,,Јордан Хаџи Константинов џинот,,  до крајот на годината ќе бидат прикажани уште три премиери, најави в.д. директорот Александар Ивановски. 

Публиката до крајот на годината, ќе може да ги види ,,Слуга на двајца господари,,  во режија на Ненад Витанов која ќе има премиера до крајот на октомври, ,,Сестрите Брозорови,, во режија на Васил Зафирчев публиката ќе ја види до крајот на ноември и  ,,Сара,,  по текст  на Катерина Момева а во режија на Елеонора Теова чија премиера е најавена за декември годинава.  Првата претстава ,,Слуга на двајца господари,, се работи со средства од Програмата на Министерството за култура, додека другите две се од Буџет на велешки театар. 

Освен што на тековниот репертоар има неколку претстави, велешки театар за наредниот период има веќе договорено три гостувања.  Веќе четврток, во рамките на фестивалот МОТ, на сцената во Велес ќе се прикаже претставата ,, Злосторство на 21 век,, . На 5-ти октомври во Куманово на Фестивалот Денови на комедијата ќе  биде одиграна  претставата ,,Одам на лов,, Во Периодот од 4-ти до 11-ти ноември, на  меѓународниот театарски Фестивал ,,Отело,, во Тетово, ќе се изведе претставата ,, Злосторство на 21 век,,.

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати