Езерото Младост ја промени бојата на водата

Петар Печков

Деновиве водата на езерото Младост доби млечно зелена боја. Сведоци беа бројните   посетителите кои продолжениот Првомајски викенд го миенеа покрај водите на оваа вештачка акумулација.

Водата  има зелена  боја и е  матна.  Причина за која се зборува е  цветењето на алгата. Така е со години наназад во овој период од годината, некогаш на почетокот на мај, некогаш при крајот на месецот. 

Оваа алга  познавачите велат му дава и лековитост на водата, иако овој период, за волја на вистината има малку капачи. Од Центарот за јавно здравје во Велес дека водата во езаерото е квалитетена и нема некои нарушувања

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производствоАКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2018-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши моменти
  • ми донесе многу радости и убави мигови
  • што поскоро да ја заборавам
  • постар сум за една година
Резултати