Екологистите реагираа, апаратите за квалитетот на воздухот проработеа

Петар Печков

Од пред седум дена, oд 8-ми февруари, мерните  апарати на Министерството за животна средина, за тоа каков воздух дишеме  во Велес повторно  се  во функција. 

Сондите се поправени, откако велешките екологисти реагираа, преку писмено соопштение. ЕД Вила  Зора бараше ,,итно,,  да се поправат и велешани да  знаат каков воздух дишат. 

До кога ќе работат не е познато, оти по секој дожд, сондите  откажуваа. Тоа се случи три пати зимава, на почетокто на декември, цел јануари  и на почетокот од февруари.   

Од графиконот може да се забележи дека  ПМ 10 честиките  ,,шараат,, гору долу над  дозволените вредности.  

loading...

Поврзани »

loading...

Пролетна акција за собирање на габаритен отпад

Општина Велес и ЈКП „Дервен“ веќе осма година по ред организираат „Пролетна акција за собирање на габаритен отпад“. Акцијата започна од понеделникот 16 Април, и ќе трае до 15 Мај. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2017-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • ми донесе многу убави моменти
  • што поскоро да ја заборавам
  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши мигови
  • постар сум за една година
Резултати