Жител на село Бузалково фатен како превезува 12 мигранти

Петар Печков

Саботата напладне,  жител на велешкото  село Бузалково е   фатен  како  превезува мигранти. Во  неговото возило  откриени с е   12 лица. С.М. е  откриен  близу Миравци, на  автопатот Гевгелија  Скопје.

На  02.12.2017 година  во 12,00 часот од страна на мешовит патролен тим од Полициска станица за Граничен премин и Граничен надзор Богородица, на автопатот Гевгелија- Скопје кај место викано „Паркинг Милетково“ било забележано патничко моторно возило „Рено Еспејс“ со велешки регистарски ознаки, при што на даден знак возачот да го запре возилото, истиот ја зголемил брзината и се упатил по локалниот пат кон село Миравци.  По неколку стотини метри го запрел возилото и се дал во бегство. Од страна на полициски службеници, лицето е приведено, при што е констатирано дека се работи за С.М.(35) од село Бузалково, велешко. При контролата на возилото во истото се пронајдени дванаесет лица- мигранти, и тоа по пет лица од Авганистан и Пакистан и две од Шри Ланка – информираа од МВР.

По инструкции од Јавен обвините, две од лицата ќе биле спроведени  до Транзитен Центар - Скопје, а останатите  во Прифатен центар за странци - Гевгелија. Возачот бил  предаден во Полициска станица Гевгелија за понатамошна постапка.

loading...

Поврзани »

loading...

Rontis вработува магационер

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала Ронтис заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Mагационер Детали

Rontis вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала „Rontis“ заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување

Детали

Rontis вработува оператори

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи: 20 (дваесет) Оператори во производство Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com