Започна академската 2019-2020 година на ТТФ во Велес

Петар Печков

Денес претпладне  во 11 ч. се одржа првиот академски час за бруцошите на Техничко -технолошкиот факултет во Велес, кој работи при Универзитетот Климент Охридски од Битола. 

Прва година запишаа и настава започнаа да следат 13  редовни студенти на двете насоки нутриционизам -девет студенти  и   прехранбена технологија и биотехнологија четири. Како вонредни студенти  на двете насоки запишани се  седуммина.

На ТТФ  Велес годинава имаше 50 слободни места.  На факултетот има и после дипломски студии од 2009-та и од 2015 и докторски. 

Годинава на трите Универзитети во Македонија има 11 илјади бруцоши.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали учениците од 1-ви септември треба да тргнат на настава во училиште?

  • да
  • не
Резултати