Започна сезонското зимско пошумување на ШС Бабуна (фото)

Петар Печков

Започна сезонското пошумување во околината на Велес, кое го изведува Шумско стопанство ,,Бабуна,, од Велес.   Треба до крајот на годинава да се засадат со садници  на 30 хектари површина, во близина на автопатот Скопје - Велес таму каде што теренот беше опожар пред неколку години, најави директорката  Љубенка Попова. 

Во тек е сезонско зимско  пошумување, до пред некој ден беа отежнати условите  поради повеќе месечната суша. Затоа по овој дожд кој овозможи подготовка на почвата  започна ова акција.  До Нова година треба да се засадат 30 хектари и заедно со тие  во месец март вкупно  50 хектари.  Се засадуваа со лисјарски видови  адекватни на надморска височина тоа се  багрем, јасен и јавор  - кажа Попова. 

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати