Започна учебната година за 6,7 илјади ученици во велешко

Петар Печков

Започна учебната 2017/18 година. Во седумте основни  училишта во  Општината и четирите средни, на училиште во велешко  тргнаа 6.733 ученика основци и среднисти.   Успешна година им  посака градоначалникот Чадиев.

На секој почеток се посакува многу успех, да  учат да се социјализираат бидејќи ова е почеток на  долг образовен процес. Барам и трпение до родителите бидејќи децата се наоѓаат секогаш пред предизвик, да го трасираат животниот пат. Во Општина Велес има  470 првачиња што е 17 повеќе од лани. Учебната година започна без проблеми со обезбедени  се што е  потребно за старт, ако се јават проблеми ќе ги решаваме во од   – рече градоначалникот Чадиев.

И додека тој се пофали дека годинава имало повеќе прво одделенци од  лани, бројките  кои минатата година беа презентирани  од локална власт посочуваа  дека  во прво  одделение тогаш тргнале  580 првачиња, а пред две и три години бројката се движеше околу 600. Или годинава имало стотина помалку додека  градоначалникот тврди годинава имало  повеќе од лани. 

Вкупно во основно образование на настава тргнаа 4 532 ученика, додека во средно образование настава започнаа 2201 ученик. нема податоци колку ученици се запишаа во прва година средно.

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати