Засадени 250 садници висока вегетација (фото)

Петар Печков

Изминатата седмица на територијата на градот, на повеќе локации засадена е  250 висока вегетација- зимзелени и листопадни дрвја.

На површините од новоизградениот парк во Комплекс УЗУС, на улиците „Индустриска” и „Благој Ѓорев”, како и во Градскиот парк засадени се  садници од туја, јасен, платан и други видови растенија. 

Целта е  подобрување на квалитетот на воздухот на територијата градот  Велес и  зголемување на  бројот на високи садници - велат од локалната власт, која ова го работи  согласно Програмата за работа.

Најавуваат дека до крајот на годината ќе се засадат и друга висока вегетација, на друга локација. 

loading...

Поврзани »

loading...

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како ќе ја помните годината зад нас, 2019-та?

  • ги помнам само убавите моменти
  • што поскоро да ја заборавам
  • постар/а сум за една година
  • имаше и убави и лоши работи
  • како и секоја друга
Резултати