Затворени две аптеки, давале лекови на зависници без рецепти

Петар Печков

Две велешки аптеки затворени, поради нелегална работа на сопственикот.  МВР и Агенцијата за лекови констатирале сериозни  пропусти во работата.

На 8.8.2019 СВР Велес во координација со Одделот за криминалистичка полиција и Агенцијата за лекови и медицински средства при Министерството за здравство изврши претрес во две аптеки и дом, сопственост на В.Ј.. Во аптеките е откриено незаконско работење околу набавка на лекови и издавање на лекови без рецепти на уживатели на наркотични дроги во големи количини - информираа од МВР.

Од Агенцијата за лекови  дополнија дека  бил извршен координиран вонреден инспекциски надзор во ПЗУ аптека Вел фарм од Велес и ПЗУ аптека Вел фарм 2 од Велес.

,,Од извршените надзори се констатирани неправилности во работењето на двете аптеки, меѓу другото е утврдено дека на пациентите се издавани лекови без рецепт кои припаѓаат на групата антибиотици, седативи и аналгетици со опијатно дејство со што е постапено спротивно на одредбите од Законот за лековите и медицинските средства,, - информираа од Агенцијата за лекови.

Од страна на Агенцијата  за лекови  изготвени биле  записници за затворање на аптеките. При претресот биле одземени предмети, докази во врска со овој случај. Известен  бил и  јавен обвинител и по документирање на случајот ќе се поднесат  соодветни поднесоци.

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати