Затвор за велешанец оти ја силувал поранешната сопруга

Петар Печков

Велешанецот А. А. е осуден на четири и пол години затвор за силување на поранешната сопруга и нејзино грабнување.  Тој беше прогласен за виновен во Основен суд Велес за две дела, силување за што доби 4 години два месеци и за  противправно лишување од слобода за што доби  11  месеци затвор, или во единствена казна од 4 години и шест месеци, пресудата е правосилна, Апелација ја потврдила.

 Настанот се случил на  29 јули  2014 година околу 18,30 часот,  кога во такси возило ја видел неговата поранешна сопруга. Тој исто така бил во автомобил а биле на бензинската кај семафорите. Се паркирал зад возилото во кое била оштетената, излегол од неговото возило, со влечење ја однел поранешната сопруга  од таксито до  неговото возило и со сила  ја внел иако  таа давала отпор.  

По ова А.А. заминал со автомобилот  кон Градско, запрел на нива и со сериозна закана по нејзиниот  животот и нејзините блиски ја  силувал. При тоа користел и дрвено секирче со закана дека ќе ја заколе  и тука во полето ќе ја закопа.  Обвинетиот го негира силувањето, тврдејќи дека тој со поранешната сопруга често се гледал и дека имале сексуални односи, исто како  што била критичната вечер.  

Судот ова тврдење го отфрли,  а како доказ во прилог на силувањето се снимките од бензинската каде се гледало како и на кој начин оштетената е изведена од таксито во автомобилот на нејзиниот поранешен сопруг. 

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com