За Коледе се палеа и млади садници и урбана опрема

Петар Печков

Коледарските огнови во Велес, направија штета на  општинскиот имот.  На две локации во градот, изгорени се млади садници и урбана опрема.    Во Градскиот парк, каде некој запалил коледарски оган, користел како материјал, пластика, шишиња но и млади садници. 

Вандалзимот во Градскиот парк продолжува. За време на Коледе, група несовесни граѓани, таму  запалиле оган и поради недостиг на дрва, користеле дел од засадените зимзелени дрвја. Откорнати се  и запалени пет садници - изјавија од ЈКП Дервен.   Така  од неодамна   засадените  40 нови млади  садници, останаа само  уште  четири, оти 31 претходно  беа украдени.

Во дворот на ОУ Васил Главинов пак уништена е дел од урабаната опрема. Изгорени се клупите за седење, поставени околу боровите. 

Еве што користеле коледарите за палење на огнот. И каде тие утре ќе седнат да одморат,кога ги искористиле овие клупи за оган. Жално  е што некои наши сограѓани немаат никаков однос кон градскиот имот,за кој сите плаќаме - велат соседите. 

Локалната власт на Велес не  ги забрани Коледарските огнови во градот, но забрани да се користи опасен отпад, пластични шишиња,  гуми, кабли.  

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати