За да дојдат туристи во Македонија потребна е стабилност и мир

Петар Печков

За да има повеќе туристи во една земја, основно е таа да има мир и стабилност. Ова им го кажа францускиот амбасадор во Македонија Кристиан Тимоние, на денешната Меѓународна конференција „Европски искуства за развој на туризмот,, , која се одржа во Велес.  На неа гости беа од француската област Алзас.  

Прво и најважно да се привлечат туристите, земјата да биде стабилна  и да дава мир и спокојство. Потоа  е значајно да се  знае да се истакнат сите богатства кој ги има земјата.    Потоа напредок на состојбата  со  животната средина, но и  од пречекот на  туристите. Ние како амбасада работиме на  ова, бидејќи  студија покажа дека  постојат сите сегменти за туризмот, но мора подобро да се вклопат – рече   Кристиан Тимоние Францускиот амбасадор во Македонија.  

Како дел од француската делегација која престојува во Велес, свои излагања пред присутните  имаа Пјер Рошем заменик – директор на Агенцијата за развој на туризмот на Долна Рајна и Катрин Гресбек експерт за рурален туризам од регионот Алзас .

Според бројките на Државниот завод за статистика во првите девет месеци годинава во Македонија дошле  6.657 Французи кои оствариле 13.270 ноќевања. Тоа е повеќе  од лани  кога имало  12.759 ноќевања од 6.231 посетители, но далеку од 2015-та со  17.284 ноќевања од 7.603 гости од Франција.      

Градоначалникот   на Велес Аце Коцевски и претседател на Вардарски Плански регион, изрази надеж дека Французите ќе бидат почести гости во Повардарјето, на винските рути, во руралните средини,  но и во Велес. 

Убаво е  кога можеме да слушнеме искуства, знаења  од Република Франција која има огромен број на туристи и  што треба ние во Македонија да  сториме  за да го развиваме туризмот, пред се винскиот и руралниот. И да знаеме како даги искористиме капацитетите и природните реткости и убавини кои не недостигаат  - рече Коцевски. 

Лани во Велес дошле 88  Французи како гости и оствариле  158 ноќевања.  Во Вардарски регион во 2015-та имало 228 посетители до Франција со 436 ноќевања, додека лани бројката е помала 137 гости со 181 ноќевање. 

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com