За три дена 92 лица на јавна површина, во Велес, не носеле заштитна маска

Петар Печков

Изминатите три дена во Велес казнети биле 92 лица оти не носеле заштитна маска, соопштија од СВР Велес.  Најмногу казни биле пишани во средата, во трите градови на подрачјето на СВР Велес, Велес, Кавадарци и Неготино  70 лица биле казнети, оти на јавни површини на је почитувале уредбата на Владата, за задолжително носење заштитна маска.

По денови, вторник - 28, среда -35 и вчера -четврток 31.  За истиот овој период во Кавадарци биле казнети  45 лица, во вторникот 11, средата 19 и вчера - четврток 15. Во Неготино тамошната полиција казнила 30 лица, по седум во вторникот и вчера- четврток и 16 во средата.

Казната за овој прекршок  е 20 евра во денарска противвредност, а доколку се плати во рок од  осум дена е 10 евра или 620 денари.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали состојбата со ковид-19, го промени начинот на живот кај Вас?

  • да
  • не
Резултати