Здравата иднина е наше право - протест на болните од дијабетес

Петар Печков

Попладнево со син круг од балони околу споменикот на Рацин, во центарот на градот, членовите на Здружението на лица со дијабетес „Шеќерче -Лилипоп“ Велес го одбележаа 14 ноември Светскиот ден на оваа болест.

На овој  начин за кратко го свртеа вниманието на јавноста кон болните, но и кон проблеми со кои  се судруваат и во секојдневниот живот и во здравствениот систем.  

Мотото на одбележувањето беше „Здравата иднина е наше право“.  Беа прочитани и барањата за подобрување на животот на лицата со дијабетес.

Стоп за дискриминацијата на децата во градинките и училиштата. Таму да се воведат едукативни работилници, предавања за подигање на јавната свест за дијабетесот.   Вoведување  на европска пракса за набавка на инсулин и соодветна терапија за дијабетесот. Да бидат достапни новите групи  на иновативни лекови,  долго делувачките инсулини и сетови. Воведување на практиката   инсулинската аптека сама да требува соодветна количина на  инсулин  и терапија – рече Димче Велев претседател на Здружението на лица со дијабетес „Шеќерче -Лилипоп“.  

Тој нагласи дека изминатиот месец, октомври, се судрувале со сериозни проблеми за обезбедување на  инсулин. Според проценките на здружението во општината  има 6 илјади лица со оваа болест или  13,5 отсто од вкупниот број жители. Загрижувачки е податокот  што дури 20 се деца на возраст до 15 години. 

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати