Изложбата на стари мотиви од македонските градови во Велес

Петар Печков

Во  Ликовниот салон во Велес беше  отворена тематска изложба „Урбани документи: пејсаж-град-предел“. Претставени се 23 дела, кои се дел од  богатата колекција на Националната галерија на Македонија на познати и афирмирани  автори, меѓу кои Михајло Шојлев, Димитар Аврамовски Пандилов, Лазар Личеноски, Борко Лазески, Вангел Коџоман, Томо Владимирски. 

Понудените ликовните дела  се интересни за публиката, од аспект на историски и документарен карактер, како сведоци на едно минато време, како и од ликовен аспект.  Оваа изложба ги следи насоките и препораките за децентрализација и демонополизција на културата во Република Макддонија, опфатени со Нацрт стратегијата за развој на културата во периодот 2018-2022 година. Освен со естетската вредност на овие слики, преку нив јавноста во Велес може да  се запознае со дел од нашето движено културно наследство. Згора на тоа 2018-та година од ЕУ е прогласена за година на  културното наследство - рече  Елена Иванова кустос во националната галерија и автор на изложбата.  

Голем дел од истите за прв пат беа  презентирани пред јавноста во просторот на Мала станица, Скопје, во септември  2017та година.  На делата се  препознатливи мотиви од Скопје, Битола, Охрид, Струга, Кратово, но и од Париз, Прага, Елбасан. 

 Изложбата ќе биде поставена до 6-ти февруари 

loading...

Поврзани »

loading...

Акција за собирање на електронски и електричен отпад

По четврти пат Општина Велес, ЈКП Дервен и „Нула отпад“ - Скопје организираат Акција за собирање отпад од електрична и електронска опрема За таа цел, компанијата „Нула отпад“ од Скопје отпечати информативен леток кој е дистрибуиран од страна на ЈКП Дервен, со сметките за комунални услуги. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com