Изложба на дела од велешки уметници (фото)

Петар Печков

Во Ликовниот салон во Велес вчеравечер беше отворена изложба на дела од велешки уметници.  По подолг временски период по иницијатива на Општина Велес,  авторите родум од Велес се собраа заедно и ги претставија своите дела во јавноста.

Во рамките на изложбата на велешките уметници организирана по повод 9 Ноември,  љубителите на уметноста имаа можност да ги видат делата на вкупно 12 ликовни уметници и вајари. За делата на 12-те уметници, на изложбата говореше Анита Василева- Мидоска, директорка на Народниот музеј од Велес.

Во духот на славењето на празникот, велешките уметници ни направија особена чест  затоа што  со поставањето на оваа изложба тие пред нас ги  распослаа своите дела  како личен  тестамент за празникот. Тие во своето творештво го вткајуваат  градот како лична инспирација, како уметничка творечка сила.  Авторите во делата ја испреплетуваат сопствената ликовна рапсодија. Сите тие во себе без разлика на нивниот ракопис ја вплотуваат славната македонска  просветителска енергија, наследството на  зографскиот занает и  богатството на старите занаети, како аманет од кој тргнуваат по сопствената авторска патека    - рече Василева Мидоска. Изложбата ја отвори градоначалникот Аце Коцевски. 

Ве поканувам со нови иницијативи, проекти и активности да придонесете оваа уметничка целина да донесе нови дострели во развојот на уметноста на Велес како град што се препознава по својата уметничка и интелектуална авангарда“- им порача Коцевски на велешките уметници и изрази надеж дека ќе продолжат со меѓусебната успешна соработка.

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати