Илјада стечајни работници пријавени во Велес за добивање на надоместок

Петар Печков

Околу илјада велешани поднеле документација  со која очекуваат да добијат месечен надоместок  по основ на стечајни работници.  

Според  податоците од Подрачната единица на агенцијата за вработување од Велес досега се пријавиле илјада поранешни работници а по нивната документација ќе се води постапка дали ги исполнуваат условите за материјално обезбедување. Пријавувањето е до крајот на годинава.  

Според оваа бројка Велес е во врвот во земјава,  на пријавени кои чекаат материјално да бидат обезбедени. Меѓу пријавените има поранешни вработени од  Порцеланка, Лозар, Топилница, Нокатес, Киро Ќучук,  Велеспром, Интернационал, Пелагонија, Младост....  

Со овој Закон  овозможува на невработени лица поради приватизација на претпријатија со доминантна државна сопственост да добиваат месечен надомест од 8.356 денари, се до пензионирањето.  Законот опфаќа лица кои имале најмалку 15 години стаж во вакви претпријатија, а работниот однос им завршил по основ стечај, ликвидација или технолошки вишок заклучно со 30 јуни годинава.

На денот на стапување во сила на овој Закон важи возрасна граница од минимум 52 години за жени, односно 55 за мажи. Лицата треба да имаат остварено право на паричен надомест по 1 јануари 1995 година, а по остварувањето на правото на паричен надомест да не биле вработени на неопределено време, односно работниот однос да не им престанал по нивна волја и вина. 

loading...

Поврзани »

loading...

Пролетна акција за собирање на габаритен отпад

Општина Велес и ЈКП „Дервен“ веќе осма година по ред организираат „Пролетна акција за собирање на габаритен отпад“. Акцијата започна од понеделникот 16 Април, и ќе трае до 15 Мај. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2017-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • ми донесе многу убави моменти
  • што поскоро да ја заборавам
  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши мигови
  • постар сум за една година
Резултати