И во август месец Вардар во Велес со натпросечно ниво

Петар Печков

И месец август реката Вардар низ Велес е со натпросечно ниво. Тоа е деветти месец по ред како водостојот е повисок од просечниот месечен. 

Или за август ако просекот е 36 цм. сите 31 ден е повеќе од ова. Последниот ден месецов изнесуваше 50 цм, измерени во 7,30 ч.  Имаше денови кога нивното беше и до 80 см.

Очигледно врнежливата година влијаеше на просекот на нивото на реката Вардар, кое непрекинато девет месеци е  натпросечно.   

Или барем до Удово до каде се мери нивото на реката има поволен водостој за учесниците на Вардарската регата која започна денес од Велес а учесниците ќе пловат до недела, до Удово.

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати