И натаму гори во Општина Чашка, три пожари сеуште актуелни

Петар Печков

Според информацијата од Центарот за управување со кризи во поширокиот велешки регион има три пожари, сите во Општина Чашка.   Гори ниско стеблеста и деградирана  шума.  

Во општина Чашка, на планински предел во селата Лисец и Јаболчиште активни се авионите на Дирекцијата за заштита и спасување.

На планинскиот предел во селото Дреново, Велешко, активен е шумски пожар на непристапен терен за гасење. Од огнов кој ја зафанал шумата, изгореле 11 бандери за струја, поради  што дел од Општина Чашка е без електрична енергија.  

Под контрола е шумскиот пожар во селото Богомила, општина Чашка. Ангажирани се осум вработени и авионите од Дирекцијата за заштита и спасување. Во  петокот попладне огнот стигнал до селото, па жителите сами се  вклучиле во гаснењето  на огнот. 

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2017-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • ми донесе многу убави моменти
  • што поскоро да ја заборавам
  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши мигови
  • постар сум за една година
Резултати