И јули Вардар во Велес, со натпросечно ниво

Петар Печков

Осум месеци по ред нивното на реката Вардар низ Велес е натпросечно. Последните мерења за јули покажуваат вредности од 100 цм, измерени во 7,30 ч.

Просекот на реката  Вардар за Велес е 554цм. За сите 31 ден од седмиот месец годинава тој имал повисоко ниво од просечното.

Така продолжува трендот кој започна од декември минатата година, кога Вардар има ниво повисоко од просеченото во континуитет.

Иако на делови од реката во центарот се формирани островчиња поради ниското ниво, тоа сепак е над просекот за овој дел од годината.  Измерените вредности се според Управата за хидрометеоролошки работи.  

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати