Квалитетна и здрава вода за велешани од Лисиче преку пречистителна станица во Јаболчиште

Петар Печков

Започнаа активностите со кои треба да се реши проблемот за добивање на квалитетна ,здрава и безбедна вода за пиење за велешани.  Деновиве е потпишан договорот за  Проектната документација  со рок на изработка до средината на месец декември оваа година. Потоа започнуваат градежните активности на терен согласно временските услови.  Тоа е преку Центарот  за развој на Вардарски плански регион а е вреден 1,88 милион денари.     

Овој проект е  од суштинско значење за жителите на Велес оти се се` позагадени водите на реката Тополка, кои преку ХС Лисиче доаѓаат во нашата пречистителна   станица. ЈКП Древен прави вон сериски напори со  користење на хемикалии  да ја направи водата квалитетна и здрава и безбедна за пиење.  Со изработка на проектна техничка  документација за изградба на  систем за фекална канализација и пречистителна станица  како и регулација на коритото на  реката Тополка во Горно и Долно Јаболчиште, тој  огромен  проблем на велешани  ќе се реши - рече Аце Коцевски како претседател на Вардарскиот плански регион. Дополни дека биле обезбедени  два  милиони денари за чистење на речното коритото на реката Тополка во должина  од 4 км, помеѓу Долно и Горно Јаболчиште каде се проценува дека имало смет од пет  илјади м3. Проектот опфаќа изградба на фекална канализација и пречистителна станица за отпадни води во населените места Горно и Долно Јаболчиште. 

Овој проект е исклучително важен за Велес, иако е на територија на Општина чашка, директно ќе влијае на квалитетот на водата  во акумулација Лисиче а која ја пијат велешани.  Како ЈП сторивме многу изминатиот период да го актуализираме проблемот и состојбата со квалитетот на водата за пиење  за велешани. Жално е што толку време овој проблем  соодветно на се актуализирал - рече Дејан Арсовски директор на ЈВП Лисиче.   

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати