Книгата со афоризми и карикатури ,,Бричење на петелот,, промовирана во Велес

Петар Печков

Во велешката библиотека беше промовирана  ,,Бричење на   петелот,, книга со илустрирани еротски афоризми.  Во неа се собрани повеќе  афоризми кои се со еротска содржина а се илустрирани со цртежи од македонскиот  карикатурист Јордан Поп Илиев, кој годинава слави  50 години творештво.  Книгата е работена по избор на карикатури и афоризми од велешанецот Димитар Вилазорски.

Успеав од овие две приказни да направам една,  која сигурно ќе ми се допадне на читателите.   Го собрав карикатури на  Поп Илиев и афоризмите кои ми беа на располагање и  од нив направив интересна книга. Прочитав илјадници  афоризми од афирмирани афористичари од поранешните југословенски простори   и ги вклопив со карикатурите. Застапени се афоризми од познатите автори  Ваљак, Чотриќ, Симиќ – Зокс, Кујунџиќ,  Николиќ. Има и од македонски автори Васил Толевски, Миле Ѓоргиевски, како и  од велешаните Живко Павлов и Атанас Крлевски. Споив две уметности карикатура и афоризам - рече уредувачот на книгата,  Вилазорски.  

Издавач на книгата е Клубот на писатели ,,Коста Солев Рацин ,, од Велес.    Дел од афоризмите се на мајчин јазик од авторите, српски, хрватски,бидејќи книгата  ќе се понуди и на тамошните пазари.  Македонските автори се пожалија дека се во незавидна ситуација, нема каде да ги пласираат нивните афоризми.

Остен не излегува подолго време и немаме сатирично списание. Затоа објавуваме по социјалните мрежи, има некои портали кои објавуваат. И тоа е малиот, стеснат простор каде може да работиме, иако ние сатиричарите внесуваме ведрина, позитивно во негативните работи во општеството што е водено и критика -  рече Марјан Ангеловски  од Скопје.

Негова највпечатлив афоризам кој го понуди за читателите е ,,Си го купив најскапото јаже за бесење, еднаш се живее,, и ,,Жена ми толку многу крчеше, што морав да ја убијам,Сега спие како заклана,,.   

loading...

Поврзани »

Како зборуат велешани
loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ЈАНУАРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Каде за Новата 2018-та година?

  • во друштво во домашна атмосфера
  • дома пред телевизорот
  • во ресторан, дискотека или кафуле
  • во некој зимски центар
Резултати