Конечно, Железничката станица во Велес наскоро ќе биде отворена за патници

Петар Печков

Една година зградата на железничка станица во Велес, но и сите тогаш десетина  реновирани се затворени. Иако завршија  градежните работи, обетките се под клуч. 

Министерството за транспорт и врски, кое е финансиер тогаш кратко кажаа дека причина е што нема технички прием.

Подоцна  тие  излегоа со нова информација, која влева  надеж дека наскоро оваа станица и девет други, конечно ќе бидат ставени во функција.  

Од Македонски железници- инфраструктура пред една недела поднесоа барање до Министерството за транспорт и врски да се формираат комисии и да се направи технички прием на 10-на железнички станици на Коридорот 10.  Кога ќе се потпишат тие решенија, очекуваме веќе следниот месец да бидат пуштени во функција станиците“, велат од Министерството за транспорт и врски. 

Неофицијално, раководството на Македонски железници од непознати причини подолго време имало отпор да се формираат тие комисии и да се изврши технички прием на станиците. За тоа време, една година на ветер, дожд, снег, мраз, сонце,  патниците чекаат надвор и купуваат билети од импровизирана билетарница. 

loading...

Поврзани »

loading...

Пролетна акција за собирање на габаритен отпад

Општина Велес и ЈКП „Дервен“ веќе осма година по ред организираат „Пролетна акција за собирање на габаритен отпад“. Акцијата започна од понеделникот 16 Април, и ќе трае до 15 Мај. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2017-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • ми донесе многу убави моменти
  • што поскоро да ја заборавам
  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши мигови
  • постар сум за една година
Резултати