Коњаниците на пат кон Крушево, минаа низ Велес (фото)

Петар Печков

И вечерва, како многу години  наназад, Велес беше дел од Илинденскиот  марш на коњаниците од  скопско Горно Лисиче. 24 коњаника застанаа пред споменикот на  Илинденците, положија  цвеќе   и  продолжија на пат кон Крушево. Вечерва тие  ќе преноќат во Градскиот парк и утре продолжуваат до Прилеп, по стариот пат.  

„Илинденскиот марш 2017“,  по 39-ти пат, го организира Здружението на граѓани од Горно Лисиче „Илинденски марш 1978“, ќе учествуваат коњаници од 18 до 65 години, меѓу кои и една девојка.

На платото во центарот на градот, во чест на гостите, КУД Керамичар, изведе пригодна програма  на сплет македонски песни и ора. 

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати