Крводарителска акција во населба Чашка

Петар Печков

На денешната, четврток,  крводарителска акција, изведена во населба Чашка, собрани беа 27 крвни единици.  Така жителите  од населба Чашка и останатите населени места во општината повторно ја покажаа нивната хуманост.

На традиционалната пролетна крводарителска акција која заеднички ја организираа Црвен крст на Република Македонија Општинска организација Велес и Институтот за трансфузиона медицина од Скопје се даруваа вкупно 27 крвни единици.

Поголем дел од дарителите или 22-ца беа од машки пол, а останатите пет од женски. Еден од дарителите за прв пат дарувал и се вброил како нов дел во најхуманото семејство – крводарители.

На двете крводарителски акции реализирани во јануари и во мај 2019 година во просториите на ООУ „Тодор Јанев“ во Чашка се даруваа вкупно 54 крвни единици или идентично на секоја од акциите по 27 дарувања.

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати