Крводарителски акции за крај на годината

Петар Печков

Успешно завршува 2017-тата година за Општинскиот црвен крст од Велес, во областа на  краводарувњето.  Напорите на Црвен крст на Република Македонија – Општинска организација Велес за организирање акции за доброволно дарување крв во нови средини даваат резултати.

По примерот на општинското основно училиште “Блаже Конески“ каде што се бележи десетгодишна традиција,  оваа година -пролетта  крводарителска акција беше организирана и во основното училиште „Св. Кирил и Методиј“, а на 28 и 30 ноември за прв пат беа изведени крводарителски акции во ПОУ „Маца Овчарова“ и ООУ „Васил Главинов“. На двете акции беа дарувани по 23 крвни единици од вработените во училиштата и родители на ученици кои се одзваа на повикот за хуманост и солидарност.

Вчера во ОУ Блаже Конески се одржа традиционалната 11-та по ред  крводарителска акција каде беа собрани 55 крвни единици. Претходно по повод Денот на Општината Градско  и таму се одржа крводарителска акиција каде биле собрани 75 крвни единици.  Овие две акции се рекордни по собрани крвни единици  во десетгодишната нивна историја. 

Првата следна организирана акција ќе биде  во средината на  јануари  месец следната година. 

loading...

Поврзани »

loading...

Пролетна акција за собирање на габаритен отпад

Општина Велес и ЈКП „Дервен“ веќе осма година по ред организираат „Пролетна акција за собирање на габаритен отпад“. Акцијата започна од понеделникот 16 Април, и ќе трае до 15 Мај. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2017-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • ми донесе многу убави моменти
  • што поскоро да ја заборавам
  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши мигови
  • постар сум за една година
Резултати