Куќата на Шукара, работена по нацрт на руски мигрант

Петар Печков

Во центарот на Велес, веднаш до поранешното  кино се наоѓа куќата на Весови, попозната како куќата на Шукара. Таа заедно со куќите на Ѓоргови е најубавата на главната градска улица. Типичен пример на старата велешка архитектура.  Жолтата боја, која е нејзино обележје  откако е  изградена и денес  го привлекува вниманието на минувачите. Посебно е впечатлива фасадата со елементите кои се нанесени на неа, ја прави единствена. Нејзин сопственик денес е адвокатот Андреја Весов, најмладиот член од познатото велешко адвокатско семејство Весови.  

Куќата е изградениот инженер Слонцев од Русија.Таа била порачана од нејзиниот сопственик Александар Ацо Шукар, Тој бил познат велешки трговец, кој се бавел со текстил, со платно. Куќата, планот е нацртна 1929 -та и е градена до 1932/3-та година, кога е завршена. Дрвенарија била обработена пред три година, да се постави. Толку време и требало да се исуши и потоа да се монтираат.  Куќата ја  купува  мојот дедо Андреја 1961-та а другиот  кат подоцна некоја година неговиот брат. Мојот дедо бил судија и адвокат. Куќата сите овие години однадвор остана иста. Да се заблагодарам на сегашниот градоначалник, Аце Коцевски кој во 2003-та заедно со другите куќи  на главната улица и ја освежи фасада   - вели Андреја Весов, помладиот.  Значајно е што во куќата, на приземје се наоѓа уште од првиот ден  кога  е пуштена за користење, дуќанот на Зографски, најстариот трговски објект кој се уште е во функција во Велес.  И тогаш  и денес,  ја има  истата намена и исти сопственици, дуќанот е  саатчиски и е на Зографски. За убавината на куќата говори архитект Станка Амбаркова, која ја има изучувано велешката архитектура.  

Авторот Солноцнев бил руски мигрант, кој во граѓанската војна во Русија, на почетокот од 20-тите години на минатиот век доаѓа во Велес. Од истражувањата мои ги изведов, тој во Велес изградил седум куќи. Втората е на Ѓоргови. Исто така познато велешкотрговско семејство. Таа е на 50-тина метри  од куќата на Шукара. Исто така е жолта со украсни елементи од фабриката на Лефкови. И трета куќа е во близина, кај Градскиот саат,  денес е верски објект, но таа има и најмногу промени на фасадата- објаснува Амбаркова. 

loading...

Поврзани »

За првиот мост во Велес
loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати