Леб на Жито Вардар нема, засега

Петар Печков

Од денес жителите на Велес не можат да набават леб производство  од Жито Вардар. Времено е запрено производството а дали и кога ќе започне зависи од новиот сопственик, кога ќе уплати пари.

Продавачите денес, редовните купувачи на велешкиот леб  со децениска традиција, ги информираа дека  има застој и за некој ден ќе продолжи производството. ТрМр побара одговор од лице кое е запознаен со случајот и тој го даде следниот одговор.

На 31 мај 2018-та истече договорот на дотогашниот изнајмувач на опремата со која произведуваше леб. Таа се продаде на јавен повик бидејќи АД Жито Васрдар е во стечај а новиот сопственик, скопска трговска фирма, треба да ги уплати парите. Кога ќе ги уплати, ќе може да ја користи опремата и да произведува леб - изјави соговрникот кој бараше анонимност. 

Непроизводството на леб од Жито Вардар не се почувстува во велешките продавници, очигледно друите производители го зголемиле нивното па леб имаше доволно. 

loading...

Поврзани »

loading...

Бесплатен автобуски превоз до езеро Младост, во викенд, два пати на ден, со нова релација

Врз основа на интересот на граѓаните кои се обраќаат до локалната власт, Општина Велес од сабота (28 јули, 2018) организира бесплатен автобуски превоз до езерото „Младост“.Секоја сабота и недела, автобусот ќе поаѓа во 10 часот од постојката во населба „Тунел“. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати