Леб ниту за лек, оваа недела во Велес

Петар Печков

Овој ден, недела, 15-ти март, напладне снема леб во велешките маркети и продавници. Тие што решиле подоцна да се снабдат останаа со  празни раце. Стравот од корона вирусот ги натера купувачите да набавуваат леб во големи количини

Бев во неколку продавници во центарот на градот, леб нема. Како да е судниот ден, се се потрошило. Не гледам сериозна причина за толкава потрошувачка. Колку што знам маркетите нема да се затвораат алеб се произведува вообичаено – вели велешанец кој ќе мора да се снаоѓа како што знее и умее со негвото семејство за денешниот ручек. 

Производителите на леб денес, недела испорачале вообичаено количество, но евидентно е дека имало зголемена потрошувачка, најверојанто како резултат на стравувањата од корона вирусот и затворањето на  некои објекти –угостителски, коцкарници, обложувалници. 

Последен пат ваква ситуација во Велес имаше на вториот ден од 2014-тата, 2-ри јануари кога леб снема во велешките продавници. 

 Фото архива

Поврзани »

ВОНРЕДНА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА ВО ВЕЛЕС

Почитувани, велешани, почитувани крводарители!
Поради вонредната состојба во државата има ниско ниво на залихи со крвни единици. Затоа Општинскиот црвен Црвениот крст на Велес во соработка со Институтот за Трансфузиона медицина се одлучи во Велес да се одржи ВОНРЕДНА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА. Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали граѓаните ги почитуваат препораките за заштита од корона вирусот, да останат дома, да има растојание кога се чека во редица пред банка, маркет?

  • да
  • не
Резултати