Ленче Здравкин добитник на наградата ,,Мајка Тереза,,

Петар Печков

Одборот за доделување на Државана награда ,,Мајка Тереза,, одлучи годинешни добитници да бидат хуманитарката Ленче Здравкин од Велес и Омер Калеши, кичевчанец кој живее и твори во Париз.

Наградата е доделена за значајни  остварувања на хуманоста и човековата солидарност и за поттикнување и унапредување на меѓусебното разбирање и развојот на соработката како помеѓу народите така и помеѓу припадниците на различните заедници, култури и вери- пишува во образложението. 

Наградата ќе им биде врачена на 26 август. Ленче Здравкин ја доби и Општинската награда 9-ти Ноември во 2016--та година

Велешанката Ленче Здравкин е синоним за хуманост. Таа со првиот бран на мигранти низ Македонија летото 2014-та   го отвори својот дом и   несебично им пружи помош на бегалците.

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати