Македонскиот стрип претставен на 12-тиот стрип викенд во Нови Сад

Петар Печков

На 12-тиот стрип викенд кој се одржа во Нови Сад - Војводина деновиве, беше претставена и македонската стрип сцена преку стрип изданијата на Стрип- центарот на Македонија со седиште во Велес.  На посебен штанд беа промовирани изданијата „Стрип-креатор“, „Стрип-алманах“, како и авторските стрип- книги издадени од страна на македонскиот стрип- центар.

Понудивме се што сме отпечатиле  извикнатите години. Интерес имаше, но за жал поради јазичната бариера продадовме само десетина примероци. И тоа исклучиво за колекционери. останатите доаѓаа земаа  а читаат, кога ќе видеа дека е на македонски ни кажуваа дека не разбираат и не можат да ги купат. Тоа што се продаде беше купено од страна на колекционери, кои не пропуштија можност да набават македонски стрип изданија - рече Ване Трајков  извршен директор на Стрип- центарот на Македонија.

На штандот беа преставени стрип изданијата ,,Итар Пејо,, ,,Цар Самоил,,  ,,Мис Стон,, ,,Кочо Рацин,, ,,Александар Македонски,, ,,Гаврило Радомир,,. 

12. по ред „Новосадски ,,стрип-викенд“  се одржа на 14 и 15 септември . Претставниците на  Стрип- центарот на Македонија  заедно со  колегите од Србија  разговарале околу идно формирање на асоцијација на стрип фестивали од Балканот.

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати