Матеј Петрески е првото бебе крстено во новата црква

Петар Печков

Во неделата на 24 септевмри,   претпладне  во крштелница на новиот храм Св. Кирил и Методиј се изврши првото крштавање.

Истовремено беа крстени  две бебиња, или како што  свештениците  објаснија  во иста вода се изврши крштевањето.  

Но еден морал да биде прв заведен во книгата а тоа е Матеј  Петрески на  7 месечна возраст, син на  Пандорка  и Боби Петрески.   Кумови на  бебето беа Николина  и Валентин Велковски од Прилеп. Матеј е второ дете на Петрески, првото е исто така син, Филип на 10 годишна  возраст.  

Истовремено беше крстена Анастасија  Јовановска  и  ќерка на Ивана и   Мики  Јовановски. Нејзини кумови беа  Светлана и  Трајче  Илиевски.   Ивана  и Мики имаат  ќерка Анабела.

За крштавање во новата црква веќе има договорени термини за 30 бебиња.

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com