Министерот дава пари за театарска претстава во Стоби, надлежните не дозволуваат-не било безбедно

Петар Печков

Секое лето, 26 години наназад, амфитеатарот во Стоби беше домаќин на театарска претстава играна на антички текст. Оваа година Министерството за култура не издвои средства за одржување на фестивалот, но новиот министер   за култура Хусни Исеини е расположен интервентно да одвои финансии, традицијата да не се прекине, со одигрување на една претстава во локалитетот.  

Би поддржале одигрување на една претстава, ако се исполнат безбедносните услови на овој простор - рече министерот Исеини.  

Во 90-тите години на минатиот век, кога започнаа да се играат претстави во античкиот театар, тоа беше со по една претстава годишно. Од 2001-та започна да се организира Фестивалот на античка драма ,,Стоби,,, кога имаше и по шест -седум   претстави  во текот на две седмици, во лето.  Од НУ ,,Стоби,, каде министерот ја префрли одговорноста дали може летово да се одигра една претстава, за традицијата да продолжи, велат дека досега не добиле  барање, за  одржување на театарска претстава.

Стручниот тим и раководителот на проектот за истражување, конзервација и реставрација на театарот во Стоби, се на мислење дека театарот не е во состојба да прима публика од безбедносни и морално етички причини. Освен во строго контролирани услови и со ограничен број на посетители, се додека истиот не биде конзерваторско- реставраторски третиран, од страна на стручниот тим. Секој пројавен интерес за користење на театарот е добредојден, секако со стручен надзор и пропишани услови од страна на НУ Стоби - стои во писмениот одговор од НУ Стоби, дали тие би дозволиле летово таму да има театарска претстава.  

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати