Младите велешки мотористи и без заштитен шлем и без возачка дозвола

Петар Печков

Во текот на викендот од страна на сообраќајната полиција  при ПС  Велес,   преземени биле  засилени контроли кон  возачите кои управуваат  мопеди и моторцикли.

При контролата  од СВР Велес информираа дека се констатирани вкупно 60 прекршоци, од кои најчест прекршок е неносење на заштитен шлем за кои е предвидено глоба во износ од 50 евра, како и управување без возачка дозвола.

Исто така, во текот на викендот се констатирани и 3 прекршоци против возачи кои управувале моторно возило под дејство на алкохол, истите се исклучени од сообраќај.

Во текот на викендот покарактеристичен настан е кога е постапено по пријава од граѓанин за лице кои управувало автомобил,  на регионален пат правец Штип-  Велес и се движело неконтролирано, лево десно по патот. На овој начин автомобилот   и возачот,  кој бил од   Кочани, претставувале опасност по останатите учесници во сообраќајот. 

Од страна на сообраќајна контрола на даден знак да застане истиот не ја почитувал наредбата односно незастанал и се дал во бегство, по што се упатиле по него и возилото е пресретнато и застанато, и при извршената контрола е констатирано дека истиот го управува возилот под дејство на алкохол, неположено и нерегистрирано. Истиот е исклучен од сообраќај со цел да не ги доведеува во опасност останатите учесници во сообраќајот –соопштија  од СВР Велес. 

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати