Мотелот Стоби кај Градско, Владата го пренесе на локалната власт

Петар Печков

Општина Градско до доби мотелот Стоби  во сопственост. Ова е со одлука на Владата на 85-тата седница одржана на 29 август со која од страна на Република Македонија  се пренесува  сопственоста на објектот во сопственост на Општина Градско.

Мотелот е во  руинирана состојба и десетина години не се користи. Сопствениците неколку пати се менувале, до пред некое време  согласно имотен лист запишан е сопственик РМ. Од локалната власт на Општина Градско велат дека за овој објект има заинтересирани инвеститори кои сакаат да го купат објектот.

Потенцијалните купувачи  од мотелот Стоби би  изградиле нов комплекс од мотел, аква парк, терминал, паркинг и објект за продажба на локални производи - информираат од Општина Градско.  Мотелот Стоби е со вкупна површина од  744 м2  и  опфаќа две згради со  површина од  520 м2 и 195м2 се наоѓа во близина на автопатот Скопје - Гевгелија. 

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати