Наградени ОУ Васил Главинов и ОУ Рајко Жинзифов за најбезбедни и најчисти училишта

Петар Печков

На годинашниот натпревар за најбезбедни и нај чисти училишта, две награди добија училишта од општината. ОУ Васил Главинов е второ рангиран а ОУ Рајко Жинзифов е  трет, за основни  училишта. Тие се пријавиле на конкурсот и во конкуренција   на 10 основни и пет средни добија признанија., кои се однесуваат за  учебната 2015/16 година. 

Годинава на натпреварот конкурираа 15 училишта, 10 основни и пет средни. Комисијата која ги разгледуваше апликациите и која ги посети училиштата едногласно одлучи дека најчисти и најбезбедни училишта се „Тошо Велков- Пепето“ од Кавадарци на првото место, второ е „Васил Главинов“ од Велес, а на трето место „Рајко Жинзифов“ од село Долно Оризари, Велес -  изјави министерот за образование  Лутфиу. 

Министерството за образование и наука веќе трета година по ред го реализира натпреварот „Најчисто и најбезбедно училиште“. Овој проект се реализира во соработка со  ОБСЕ, кој додели  награди за второ и трето рангираното училиште.

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ФК Борец 1919 ќе го мине баражот и ќе влезе во Прва лига?

  • да
  • не
Резултати