Награди за најдобрите на Детските Рацинови средби

Петар Печков

Доделени се наградите од  50-тите јубилејни Детски Рацинови средби. 

Највисоките признанија  Гран при ги добија  за литература  Марија Андевска 9  одделение од  ООУ „Аврам Писевски“ –Бардовци, Скопје а кај ликовните дела Бранкица Чучурска прва година ОСУ„ Ацо Русковски“  Пехчево.

На конкурсот на тема „Мојот град моја инспирација “ учествувале со свои литературни творби 250 ученици од основно и средно  а кај ликовните дела 50 ученика. 

Во Градскиот парк, учесниците   засадија  20 садници  дрвја- туја додека во сокачето на  поезијата, пред родната куќа на поетот Коса Солев добитниците на наградите ги читаа своите дела.  

За утре петок  е најавен поетски карван по училиштата низ Велес, со читање на поезија   и  промоција на книгата за млади и деца  ,,Марта,, од Горјан Петревски.  Организатор на Детските Рацинови средби е Клубот на писатели ,,Коста Солев Рацин,, од Велес а финансиски помогнат  од Општина  Велес.

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати