Награди на 51-те Детски Рацинови средби, Гран при за Сандра Филипова и Емина Адемовска

Петар Печков

На свеченост во велешки театар, врачени беа наградите  за поетскиот и ликовен конкурс од 51-те Детски Рацинови средби. На литературниот конкурс во категорија средни училишта пристигнале 28 литературни творби од основните училишта категорија 8-9 одделение  62 литературни творби и категорија  6-7 одделение 29 литературни творби или вкупно 118 поетски творби. Жири комисијата во состав  Нада Алексовска, Горданa Мирчевска,  Родна Јанчева одлучи наградите да ги добијат: 

Гран при  Сандра Филиповска 8 одд. ОУ „ Крсте Петков Мисирков“ Радовиш 

Прва награда за ученици од средни училишта доби Сандра Цветкова I клас СОУ Перо Наков Куманово

Прва награда за поетски творби  од 8-9 одд. доби  Софија Алачкоска 8 одд. ОУ Кочо Рацин Охрид. 

Прва награда за поетски творби од 6-7 одд. доби  Лина Продановска  7 одд. ОУ „Св.Кирил и Методиј“- Битола

Ликовниот конкурс беше на тема ,,Мојот град, моја инспирација,, а пристигнале 40-тина дела  комисијата во состав Илчо Стојанов, Крсте Шупев, Атанас Крлевски одлучи наградите да ги добијат: 

Гран при за  Емина Адемовска  Гимназија Кочо Рацин Велес 

Прва награда за ликовна творба од ученици од средно образование 1-2 година Никола Панов  СОУ ,,Коле Нехтанин,, Штип 

Прва награда за ликовна творба 8-9 одд.  Кристина Спирковска 8 одд. ОУ Кузман Шапкарев  -Скопје 

Прва награда за ликовна творба за 6-7 одд. Михаела Грнчаровска 7 одд. ОУ  Братство -Тетово

loading...

Поврзани »

loading...

Акција за собирање на електронски и електричен отпад

По четврти пат Општина Велес, ЈКП Дервен и „Нула отпад“ - Скопје организираат Акција за собирање отпад од електрична и електронска опрема За таа цел, компанијата „Нула отпад“ од Скопје отпечати информативен леток кој е дистрибуиран од страна на ЈКП Дервен, со сметките за комунални услуги. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com