Наставата во село Клуковец не е започната

Петар Печков

Новата учебна година за  учениците од подрачното училиште во  село  Клуковец не е  започната. Три дена 50-тина  ученици,  кои посетуваат  настава на мајчин албански јазик од прво до петто одделение не седат во училишните клупи. Родителите се гневни што нивните деца  немаат нормални услови за учење.   

Децата нема да одат на школо додека не се создадат нормални услови за настава.   Учат во училници кои не се достоинствени за деца. Кровот лани го поправија, но имавме ветување дека ќе добиеме нова зграда која ја баравме, тоа не се случи. Потоа бараме уште двајца  наставници повеќе за да ја одржуваат настават за учениците, оти постојните се  премалку – велат родителите кои се само организираа.  

И ланската година во ова подрачно  училиште на ОУ Васил Главинов од  Велес не започна  учебната година, поради тоа што кровот прокиснуваше. Откако овој  проблем беше решен, децата тргнаа на настава. 

loading...

Поврзани »

loading...

Пролетна акција за собирање на габаритен отпад

Општина Велес и ЈКП „Дервен“ веќе осма година по ред организираат „Пролетна акција за собирање на габаритен отпад“. Акцијата започна од понеделникот 16 Април, и ќе трае до 15 Мај. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2017-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • ми донесе многу убави моменти
  • што поскоро да ја заборавам
  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши мигови
  • постар сум за една година
Резултати