Нацртан мурал со ликот на Рацин (фото)

Петар Печков

Мурал со ликот на Коста Солев Рацин,  е нацртан на ѕид од ракометното игралиште, во Градскито парк. Тоа е дело  членовите на Медиа/Арт клубот Велес.  Во позадина на ѕидот се испишани наслови на песните од стихозбирката „Бели мугри“.

Намерата на младите креативци беше да се разубави неискористениот јавен простор, да се поврзе младата популација со уличната уметност како алатка за креативно изразување, како и да се покрене свест за поголема грижа од страна на младите и останатите граѓани на Велес за јавните површини преку младинската креативност - порачуваат од  Медиа/Арт клубот Велес.

Досега во Велес има три мурали со ликот на Рацин, на јавни површини  ова е четврти. 

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати