На новогодишнана ноќ најмногу работа на детско и заразно

Петар Печков

Новогодишната ноќ и денот пред неа најмногу работа имаа на Инфективното одделение и Детското одделение при ЈЗУ Општ Болница Велес. Капацитетите полни, многу работа и прегледи. 

 За новогодишната ноќ на Инфективното одделение имавме 45 пациенти, сите кревети беа  полни а додадовме  и нови. Во текот на вчерашниот ден имавме 80 прегледи – рече епидемиолог д-р Славица Трајкова.  

 Слична состојба и на детското одделение. 

Грипот го стори своето. Имаме  голема фреквенција со 30 прегледи на ден. Доаѓаат дечиња со компликации од грип.   Ноќеска имавме 30 хоспитализирани деца  и  50 прегледи – изјави педијатарот д-р Зорица Гашева Ковачева.  

 Во хируршкото  одделение и интерното, дежурните доктори информираа дека од нивните колеги, кои биле ноќеска  на работа на дочекот на Новата година,  немало поголем прилив на пациенти или посериозни повреди и интервенции. Или немало случаи на пијани или прејадени  

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com