На 11-тата групна крштевка на Бабуна, крстени 11 лица (фото)

Петар Печков

И оваа година Повардарската епархија при МПЦ ОА  организираше  групно крштевање во водите на реката Бабуна.

На крштавката, која се одржа во саботата  и беше единаесетта по ред, бројот на оние кои пристапија кон Светата православна црква примајќи ја Светата Тајна – Крштение, изнесуваше 11.

Чинот на осветување на водите на реката Бабуна и Светата тајна - Крштение го извршија свештеник Драги Гаштарски, свештеник Александар Стеваноски и ѓакон Никола Ѓорѓиевски. Со овој чин единесетте   лица станаа членови на Светата Православна Црква.

фото Повардарска Епархија на МПЦ - ОА 

loading...

Поврзани »

loading...


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали е потребно забрана за користење на мобилни на наставата во училиштата?

  • да
  • не
Резултати