Невремето го уништи родот во селата источно од Велес (фото)

Петар Печков

Средата попладне регионот на селата источно од Велес, кои се во делот на Овче Поле ги зафана големо невреме. Град и пороен дожд ги уништи сите култури кои земјоделците ги одгледуваа. Тие се жалат дела не остана ништо од родот и од културите, така што доведена им е во прашање егзистенцијата.  

 Имам 50 години, но вакво невреме не памтам. Се спои земјата и небото, градот се столче. А ветените градобијни ракети никаде ги немаше. Се е уништено - вели земјоделец од селото Мамутчево.  Со ваков проблем се судрија неколку илјади жители од соседните села Иванковци, Каратманово, Сарамзалино, Милино, Лозово, Кумарино, Дорфулија. 

Се што вложивме годинава ништо нема да добиеме назад. Ова е катастрофа. Лозјето, тутунот се сто посто оштетени. Житариците  исто така, а беа пред жнеење. Очекуваме државата да не обесштети оти во прашање се  многу фамилии од овој дел на велешко - вели друг жител на селото Иванковци. 

Се проценува дека има штета на околу три илјади хектари, во неколку села во велешко и во повеќе во општина Лозово.  Но штети има и на некои објекти и домови од семејствата во овие десетина села.

Од Министерството за земјоделие најавуваат дека комисии ќе излезат на терен и ќе извршат преценки на штетата која земјоделците од овој крај ја претрпеа од неодамнешниот пороен дожд, проследен со град.  

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати