Неделава јубилејниот 15 Меѓународен фолклорен фестивал Велес 2018

Петар Печков

Од 4-ти до 7-ми јули, Велес по 15-ти пат ќе биде домаќин на Интернационалниот фолклорен фестивал. Годинава организаторот најави учество на 18 ансамбли од шест држави, Словачка, Србија, Естонија, Црна Гора, Македонија и изненадувањето од Мексико.

Фестивалот ќе започна традиционално со дефилето кое среда вечер од 19 ч. тргнува од Средношколскиот ученички дом мине по улиците на Велес за да во 20,15 биде свеченото отворање во амфитеатарот во Младински парк.    

Задоволство ми е што можам да кажам дека дочекавме 15 години  Фестивалот да опстане, да ги предизвика велешани да излезат од своите домови и масовно да не следат. Покажавме на светот дека Велес може да биде центар на светот, на светскиот фолклор и култура.   Имаме јубилеј за паметење, дојдете да уживаме во фолклорот и традициите - рече Томе Јаневски претседател организациониот одбор на ИФФ.  

ИФФ Велес 2018  во четврток и петок започнаа во 20,30ч. а затворањето е в сабота во 20 ч.  Финансиски е подржан одОпштина Велес со 600 илјади денари и Министерството за култура со 250 илјади денари. 

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати