Нова генерација, нови доброволци во АРМ (фото)

Петар Печков

Нова генерација на војници доброволци во АРМ, дадоа свечена заклетва во велешкиот гарнизон ,,Алексо Демниевски Бауман,,.  Седумдесет и седум војници, од кои  осум девојки се девојки се дел од триесет и третата генерација на војници, кои доброволно го  отслужуваат воениот рок. Тие во наредните три месеци преку обука ќе се стекнат со знаења и вештини, од основната воена обука.   

 Ја сакам мојата држава и преку ова служење војска, сакам да се  надградам и со знаења и вештини. Секоја  работа има свој почеток и тежина, но со дисциплина сед се постигнува.  Имам одлични доноси со колешките девојки, не сум поштедена бидејќи тука сме сите исти и машки и девојки - рече Накова Цветанка, која доаѓа од Неготино и завршила средно за  хемиско технолошка струка.

Завршив Гимназија, првите денови ми беше тешко, но потоа со помош на старешините. Мојот татко и дедо беа дел од армијата и затоа се решив и јас да дојдам.  Ако има  начин и би се вработил во АРМ – рече Кадри Керими од Средно Коњари- општина Петровец. 

На  војниците и присутните нивни родители и роднини свечената заклетва им ја честиташе директорот на Генералштабот генерал мајор Димче Петровски.  

Од овој ден станувате дел од АРМ. Ви посакувам успех во совладувањето на обуката и да потоа однесете убави спомени од тука, од  касарната  од Велес. Почитувани родители бидете горди на Вашите синови и ќерки, кои се решиле доброволно да служат војска    –рече Петровски.  

loading...

Поврзани »

loading...

Rontis вработува магационер

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала Ронтис заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Mагационер Детали

Rontis вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала „Rontis“ заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување

Детали

Rontis вработува оператори

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи: 20 (дваесет) Оператори во производство Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com