ОУ Блаже Конески најеколошко училиште

Петар Печков

На завршната новогодишна свеченост, која ја организираше Општина Велес беа доделени и признанијата за најуспешните училишта за собирање отпад. Тоа беше во рамките на акцијата ,,Прогласување на најдобар собирен центар за отпад во училиште и во градинка,, 

Првото место им припадна на учениците од ОУ Блаже Конески со собрани 4 м3 електронски отпад и 27 кг отпад од батерии. За ова добија телевизорот, подарок од непрофитното друштво ,,Нулта отпад,, .

Второ место добија учениците од ОУ Јордан Хаџи Константинов Џинот,, но со далеку помалку собран е -отпад. Пофалници добија ОУ Рајко Жинзифов и Детските градинки.    

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производствоАКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2018-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши моменти
  • ми донесе многу радости и убави мигови
  • што поскоро да ја заборавам
  • постар сум за една година
Резултати