Одбележан Св. Пантелејмон, светец заштитник на Велес (фото)

Петар Печков

Со празнична Архиерејска Божествена Литургија одржана во храмот Св. Пантелејмон, денес се одбележа  верскиот празник на Велес. Св. Пантелејмон е светец заштитник на градот и во негова чест, неговото Блаженство Господин господин Стефан Поглавар на МПЦ –ОА,  заедно со Митрополит Повардарски Агатангел – Владика на Повардарската Епархија,   Митрополитот Иларион и свештеници од Македонската Православна црква во соборниот храм „Св. Вмч. Пантелејмон“ одржаа Архиерејска Божествена Литургија. 

Вчеравечер, вторникот попладне во дворот на црквата со пригодна уметничка   програма  и вечерна богослужба  исто така се празнуваше Св. Пантелејмон.   На оваа свеченост говореше Владиката Агатангел и заменикот градоначалник на Општина Велес Петре Саздов.   

Осма година по ред се чествува Св. Пантелејмон како заштитник на градот. Се  смета дека тој ги штител велешани од болести и го спасил населението од епидемии кои се појавиле во Велес. 

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ЈАНУАРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Каде за Новата 2018-та година?

  • во друштво во домашна атмосфера
  • дома пред телевизорот
  • во ресторан, дискотека или кафуле
  • во некој зимски центар
Резултати