Од крајот на јули во функција е ставен против пожарниот воз на МЖ

Петар Печков

Од денес, понеделник   Македонски Железници Инфраструктура  го пушти во сообраќај  против пожарниот воз (ППВ), кои интервенира во случај на пожар покрај пругите на МЖ.  Еден месец подоцна од со години вообичаениот термин, кога возот се става  во функција, почетокот на јули. Причина е што истиот се користел за прскање на околината од пругите, објаснуваат надлежните. 

 Изминатиот период возот имаше хемиска намена, прскаше по околината на пругата на сите делници во земјава, превентивно, со што се отстрануваат зеленилото и тревата. Така непречено ќе се одвива патничкиот и товарен сообраќај, без можност од искрење да се запали по должина на пругата. Од денес служи за гаснење на евентуални  пожари - изјави  Петар Спасовски помошник директор за павни работи во МЖ Инфраструктура.  

Возот е со капацитет од 40 тони вода,  лоциран на Железничка станица  Велес и ја покрива територијата на пругите до Кочани, Гевгелија и Битола.  Противпожарниот воз го опслужуваат четири групи вработени железничари со противпожарен курс.  Секоја група има по три пожарникари кои дежураат 24 часа, и во секој момент обезбедена локомотива.

Освен што ќе гасат пожар покрај железничката пруга, тие можат од нивните вагони да препумпуваат вода во противпожарните возила. Така  се штеди на време но и се помага на противпожарните возила кои се на терен. ППВ ќе биде во функција до крајот на септември. Минатата година  имал само три интервенции  објаснуваат од МЖ.

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати