Од 32 крводарители, 30 биле девојки

Петар Печков

Триесет од триесет и двајцата  крводарители кои даруваа крв во Средното училиште ,,Димитрие Чуповски,, во Велес беа ученички, само двајца биле ученици. Ова се резултатите од вчерашната крводарителска акција  која се спроведе меѓу учениците од четврта година, во ова средно училиште, за што информираа од Општинскиот Црвен крст од Велес. 

Една третина или десетмина дарувале за прв пат, останатите веќе имаа дарители. Крводарителската акција заеднички ја реализираа Црвен крст на Република Македонија Општинска организација Велес и Институтот за трансфузиона медицина од Скопје. Собраните крвни единици ќе се наменат за помош на болните низ државата. 

Учениците кои даруваат крв, имаат можност да користат два слободни дена. Минатата година велешките крводарители имаа најдобри резултати на ниво на Македонија, за што го добија државното признание за најголеми хуманисти. 

loading...

Поврзани »

loading...

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали имате доволно време да му посветите на Вашето дете/деца?

  • да, за нив секогаш имам време
  • имам многу обврски, тешко се наоѓа
Резултати